Együtt a siker felé
Nortyx logo
Gitár pickupok A-tól Z-ig

Gitár pickupok A-tól Z-ig

Üdvözlök minden kedves olvasót, aki érdeklődik az elektromos gitárok iránt, és szeretne többet megtudni a hangszedőkről, azaz a pickup-okról.pickup

A pickup a híd a gitáros és az erősítő között. Tehát nagyon fontos szerepe van abban, hogy-hogy szólal meg a gitár, milyen a sound! Még a legjobb gitárosnak, aki a legjobb erősítőn játszik is, szüksége van megfelelő pickupra, különben zúgós búgós lesz az egész, vagy csak simán erőtlen.

Semmi misztikus nincs abban hogy-hogy működik egy pickup, tényleg nagyon egyszerű. Ugyan az a kulcsszó, mint a bicikli dinamójánál, vagy éppen egy mikrofonnál, mégpedig az indukció, azaz a mágneses térben mozgó tekercs, feszültséget indukál.

 

Az indukció leggyakoribb alkalmazása úgy történik, hogy a mágneses vasmagon lévő tekercsbe áramot vezetünk, így az taszítani vagy éppen vonzani fogja a közelében lévő vas tárgyakat. Tehát ha vas tárgyat, vagy a tekercset megfelelően flexibilisen rögzítjük, akkor létrejöhet egy hangszóró, vagy egy elektromos motor. A pickup ugyan ezt teszi, csak éppen fordítva. Minden húrhoz tartozik egy mágnes mag, ami köré tekercs van csévélve. A közelben lévő fém tárgy jelen esetben a húr, melynek mozgásával a tekercsben feszültség keletkezik, ami lényegében kierősítve már a hangjel. Ezért van az hogy az elektromos gitárok húrja mindig mágnesesen aktív fémekből készül, javarészt acélból vagy nikkelből. Természetesen így belátható hogy a gitártól 20 centire ordító tini lányok hada azért nem hallatszik bele a kihangosított jelbe, mert a levegő mozgása nincs hatással a felvett hangra.

 

pickupRengeteg pickup tervet próbáltak ki az elektromos gitárok korai történetében, de ezek közül a leg elterjedtebb a ’bar’ pickup, ami a háború előtti Gibson ES szérián jelent meg először.

Itt egyetlen mágneses mag vette az összes húr jelét, ami kicsit zajos, piszkos hangzást eredményezett, de mivel akkoriban nem tekerték még ki a annyira a Gain potmétert, ezért ez bőven megfelelt. Jazz őrültek még a mai napig is használnak bar pickupokat, sőt, egy eredeti korai pickup hatalmas pénzeket ér manapság.

 

 

 

Single Coil, vagy Humbucker ?

Single CoilSzinte a ma gyártott összes pickupot be lehet sorolni ebbe a két kategóriába. Számos próbálkozás után a Fender és a Gibson cég állt elő ezzel a megoldással, ami lényegében egy mágneses pólus füzér. A nevét onnan kapta, hogy minden húrhoz egy mágnes tartozik, de ezek egy közös tekercsben (coil) helyezkednek el. A ma használt gitárok körülbelül fele még mindig ezt a single coil kialakítást használja, ezek közül is a leghíresebbek a Fender Telecaster, és Stratocaster.

Egy nagy probléma van a single coil pickupokkal, mégpedig az hogy elektromágneses interferenciára nagyon érzékenyek. Ilyenek például a monitorok, a nagy teljesítményű lámpák, mobiltelefonok, és egyáltalán minden ami váltó áramról megy. Ezért fordulhat az elő, hogy otthon a TVvel szemben gitározva megjelenik egy HUM azaz magyarul Brum a jelben, egy jellegzetes 50 Hz- es zaj, ami aztán torzul, erősödik, és végül elviselhetetlen zajjá válik a gitár jele mellett…

1955- ben találta fel a Gibson cég a humbucker technológiát, azaz a Búgás megsemmisítő pickupot. A lényege hogy némi fizika és matematika segítségével egyszerűen kizárja a rendszerből a zúgást, mégpedig úgy hogy két single pickupot tesz egymás mellé, fordított tekercs polaritással. Mind a két tekercsben keletkezik a búgó zaj, de ellenkező fázisbaHumbuckern, így a jel kioltja saját magát. Ellenben a húr, hangja átmegy a rendszeren, mivel fizikailag máshol van a két single pickup, így a húr nem azonos fázishelyzetben rezeg a két mágnes fölött. Tehát a hasznos jelek nem oltják ki egymást.

A humbucker pickup-oknak hangosabb a kimenő jelük, mint a single coil-nak, így a kori időkben nagy szeretettel használták, mivel a csöves, és a korai tranzisztoros technológiával nehéz volt zajmentes erősítést létrehozni. Mai napig a kemény rock-ot és metált játszók kedvelt típusa a humbucker.

A dupla mindig jobb, mint a szimpla – azaz single, és humbucker kombinációk.

Utóbbi idők kedvenc kombinációja a „superstrat” azaz két single és egy humbucker pickup keveréke S-S-H kombinációba. Így a gitáros választhat hogy az adott zenei részhez melyik pickup illik jobban. Lágyabb single hangzásra van épp szüksége, vagy durvább erőteljes hangra. Másik népszerű kombináció a H-S-H, ahol szintén válsztható hogy mire is van éppen szükség.

 

Aktív pickupok

Mint láthattuk a passzív pickupoknak vannak hátrányai, és ez a zaj. Mivel a kimeneti jelük elég alacsony, ezért amíg a jel eljut az erősítőik, még rengeteg zajt össze tud szedni. ezt próbálják ellensúlyozni az aktív pickupokkal.

Ezen kívül az aktív pickupok hangereje széles skálán szabályozható zajmentesen ellentétben a sima passzív elektronikákkal szemben.EMG

Az aktív hangszedővel szerelt gitároknak szükségük van tápellátásra, amit általában egy 9V-os elem lát el. Ezt az elemet könnyen lehet cserélni, és elég lassan is merül le, mivel az erősítő nem fogyaszt sok áramot. Ötletes megoldás még, hogy ha kihúzzuk a gitárból a kábelt, akkor az erősítő kikapcsol. Természetesen ez egy újabb problémát vet fel, mégpedig azt hogy sosem lehet tudni, mikor merül le az elem, és az amit egy gitáros se szeretne, hogy a koncert közepén kelljen elemet cserélni.

Az aktív technológiával először az EMG cég állt elő, és azóta is piacvezető ezen a téren. Ehhez az új technológiához mára már az erősítők is fel vannak készítve, mivel a gitár kimeneti jelszintje és impedanciája technológiától függően változik. Ezért is van az hogy aktív és passzív technológiát nem lehet vegyíteni egy gitáron belül. Természetesen létezik olyan megoldás hogy az erősítő kikapcsolható (általában a volume gomb felhúzásával) de ez még nem jelenti azt, hogy az aktív és a passzív eszközök egyszerre működnének.

  • Gitár pickupok A-tól Z-ig
2016/11/01
Cookie beállítások