Bár semmi nem szól úgy, mint egy hangstúdióban készült nyersanyagból kevert dal, mégis sokan keresnek meg minket, hogy keverjük és mastereljük az otthon készített felvételeket. Ha elégségesnek találjuk a nyersanyag minőségét, akkor ennek semmi akadálya.
Összeszedtük néhány pontba, hogy mire érdemes odafigyelni, melyek az alapvető elvárások a felvétellel és exporttal kapcsolatban, hogy gördülékennyé tegyük a közös projektet.
-
Rendezd a munkádat!
Ne hagyj bent olyan sávokat a projektben, amik nem kerülnek bele a végleges zenébe! A hangmérnök nem tudhatja, hogy melyik az a sáv, amelyiket ki akartad hagyni.
-
Minden sáv legyen beszédesen elnevezve!
Pl. a basszus Bass, a vezető dallam téma Lead, vagy Main. A fő ének Lead Vocal, háttér énekesek Back Vocal. Ez segít a hangmérnöknek, hogy olyan irányba vigye a mixet, amit te szeretnél.
-
Minél több különböző sávon exportáld a zenédet!
Tehát ha az összes dobod be van vezetve egy DRUM subgroup-ba, akkor ne azt exportáld, hanem külön külön a lábdobot, pergőt, cineket, stb.
-
SOHA nem torzíthat, azaz CLIP-elhet semmi!
Ha CLIP-et látsz, vedd vissza a hangerőt, és exportáld újra.
-
Válassz megfelelő mintavételezést!
Lehetőleg minimum 48kHz/24 bit mintavételezéssel exportálj, mivel ez a minimális stúdió keverési követelmény.
-
Kezeld jól az effekteket!
A sávokról minden utólagos effektet kapcsolj ki (Bypass), ami nem szerves része az adott sávnak. Amit mindenképp kapcsolj ki: Limiter, Compressor, EQ, Gate. Amit érdemes kikapcsolni: Reverb, Chorus. Amit nem érdemes kikapcsolni, mivel valószínűleg nem tudod szavakkal leírni, hogy mivel helyettesítsük: Delay, Modulation, Torzítás.
-
Monó sáv / sztereó sáv kezelése
Ha egy felvett sáv monó, akkor nem kell sztereóban exportálni (pl. gitár). Hagyd csak monóban, hogy a hangmérnök is lássa azonnal, hogy az nem egy kevert jel, hanem forrásjel.
-
Mi legyen a jelszinttel?
Hagyjunk-e 3-6 dB üres helyet a mix tetején. Az én véleményem az, hogy nem kell, csakis arra figyelj, hogy ne Clip-eljen az export. Az ha 0.1 dB helyet hagysz a track tetjén, az nekem tökéletes, mivel lefele tudok halkítani, annyit amennyi kell a masteringnek, és ekkor a jel már nem sérül. Javaslatom, hogy mindent olyan hangerőn exportálj, ahogy a mixedben neked nagyjából tetszett, így tudom hogy miből indulunk ki.
-
Milyen formátumban küldd?
WAV-ban kérem és abban is küldöm vissza.
-
Hogyan tudsz fizetni?
Fizetés átutalással vagy PayPal utalással lehetséges. A fizetés minden esetben előre történik.
-
Van-e lehetőség próba keverésre egy kis részletet a dalból?
NINCS! Azért nincs, mert azzal majdnem ugyanannyi a munka, mintha a teljes dalt megcsináljuk. Van egy ide vágó mondás, amibe belegondolva igazat fogsz adni nekünk: “A profik előleget kérnek, az amatőrök pedig elnézést!”
Szóval ha ott lapul a gépeden pár sáv, és már csak a keverés vagy a mastering hiányzik, fuss végig ezeken a pontokon, és küldd el hozzánk, hogy a te hangfelvételeidből is kihozzuk a maximumot!